بسیج دانشکده فنی

طبقه بندی موضوعی

قطعنامه پارلمان اروپا محصول ضعف توافقنامه ژنو است

دوشنبه, ۲۵ فروردين ۱۳۹۳، ۱۲:۲۰ ق.ظ

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم، ناصر نوبری سفیر سابق ایران در شوروی در نشست "نقطه کور" که با موضوع بررسی سیاست خارجی دولت به همت بسیج دانشجویی دانشکده فنی دانشگاه تهران در این دانشگاه برگزار شد، اظهار داشت: بنده از منظر هیچ جناح و گروه سیاسی خاص با شما صحبت نمی‌کنم و عضو هیچ جناح و گروهی نیستم، سوابق سیاسی من بیشتر با آقای هاشمی، مهندس موسوی و آقای خاتمی بوده است و ارتباطی با دولت آقای احمدی‌نژاد نداشته و سخنانم تنها از منظر یک کارشناس است.

وی گفت: در زمان آقای موسوی سفیر ایران در شوروی بودم. در دوران آقای هاشمی سخنگویی وزارت‌خارجه را ایجاد کردم و در زمان آقای خاتمی مشاور استراتژیک وزارت‌خارجه و مرکز راهبردی در وزارت‌خارجه را ایجاد کردم و در زمان آقای احمدی‌نژاد کارشناس صرف وزارت‌خارجه بودم.

سفیر سابق ایران در شوروی افزود: در کشور ما مد شده است که کاری را که جناح اصولگرا انجام می‌دهد جناح اصلاح‌طلب از آن ایراد می‌گیرد و یا بالعکس، اما سخنان من جناحی نیست و کارشناسی است.

نوبری در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه بنده به عنوان دیپلماتیک از مذاکره در مقطعی که برخی می‌گفتند مذاکره خوب نیست حمایت کردم، افزود: در یکی از دانشگاه‌ها که درباره بحث مرگ بر آمریکا برنامه‌ای در آن تهیه شده بود، حضور یافتم و عنوان کردم ما هم باید مرگ بر آمریکا بگوییم و هم مذاکره کنیم، زیرا مرگ بر آمریکا تا قبل از به نتیجه رسیدن مذاکرات، می‌تواند اهرم فشاری برای استفاده مذاکره‌کنندگان باشد.

وی با بیان اینکه علاقه‌مند بودیم موافقتنامه خوبی تنظیم شود و با رویکردی که در وزارت‌ خارجه ایجاد شده بود موافق بودم، گفت: من به این متن توافقنامه به عنوان متن حقوقی و فنی ایراد دارم و ایرادات خود را نیز در نامه‌ای به رئیس‌جمهور نوشتم و شاید در آن زمان به عنون اولین بی‌سواد نظرات خود را به عنوان یک کارشناس مطرح کردم و این در شرایطی است که ما هنوز مشکلاتی در توافقنامه نمی‌دیدیم، اما با موضع‌گیری‌های آمریکایی‌ها و مشکلات تیم مذاکره‌کننده در جریان روند مذاکره این ایرادات دیده شد.

حق مسلم غنی‌سازی را در توافق‌نامه مشروط کردند

سفیر سابق ایران در شوروی به برخی از انتقادات خود به متن توافقنامه اشاره کرد و گفت:‌ اینکه بعد از توافقنامه عنوان شد که ما حق غنی‌سازی را گرفته‌ایم، مسئله درستی نیست و برعکس این به دست آمد و حتی حق غنی سازی را که در NPT داشتیم بر اساس این توافقنامه مطرح شده است، در NPT برای این مسئله محدودیتی گذاشته نشده بود، اما در متن توافقنامه تعریف، اندازه، حجم و درصد غنی‌سازی باید با توافق آمریکایی‌ها صورت گیرد. حتی آنها می‌توانند درباره محل این توافقنامه نیز نظر دهند. اسم بندی را که این حق را به این شکل مطرح می‌کند از نظر من بند مته یا همه یا هیچ است.

نوبری در همین زمینه ادامه داد: برخی از دوستان درباره این بند گفتند این بند خوبی است که در توافقنامه آمده است. یعنی ما می‌توانیم بر اساس آن توافقنامه را لغو کنیم، ولی وقتی که طرف مقابل ما در تحریم‌ها دست بالاتری دارد آنها تنها می‌توانند از این بند استفاده کنند و همین مسئله شاید باعث ادامه تحریم‌ها شود.

وی افزود: وقتی تحریم‌های اصلی، نفتی و بانکی دست آنهاست ما به آنها احتیاج داریم و حتی مجبوریم با استناد به این بند در مقابل آنها کوتاه بیاییم. با این روش از NPT پایین‌تر آمده‌ایم و آنها می‌توانند پیش روند تا ما را به صفر برسانند و این در حالی است که در NPT قرار نبود درباره درصد و نیاز به غنی‌سازی را توافق کنیم، اما در این شرایط مجبور به این کار هستیم.

سفیر سابق ایران در شوروی گفت: برخی از این توافقنامه به عنوان پیروزی یاد می‌کنند و امروز عنوان کردند که غنی‌سازی را گرفته‌ایم و قطعنامه را اجرا نمی‌کنیم، اما اگر قرار بود شما اجرا کنید، پس نیازی به صدور قطعنامه نبود و خود به خود تحریم‌ها برداشته می‌شد. تحریم‌ها از زمانی اعمال شد که ما قطعنامه را اجرا نکردیم و در کمال تأسف دیدیم که سخنان بنده درست از آب درآمد.

محدود شدن توان موشکی ایران و کاهش سانتریفیوژها

نوبری افزود: یکی دیگر از بندهای این توافقنامه که متضمن هماهنگ شدن ایران با قطعنامه‌های مشترک است، مسائل توان موشکی ایران را نیز محدود می‌کند و حتی ممکن است باعث کاهش سانتریفیوژهایی که ما طی سالهای گذشته به 19 هزار رسانده‌ایم، شود.

وی افزود: پذیرش حق غنی‌سازی و عدم اجرای قطعنامه‌ها را از پیروزی‌های این توافقنامه می‌دانند و این در حالی است که عنوان می‌شود ما بر اساس این توافقنامه باید قطعنامه‌ها را بر اساس رسیدن به هماهنگی مشترک اجرایی کنیم و شاید اگر این 2 پیروزی در موافقتنامه نمی‌آمد بهتر بود.

سفیر سابق ایران در شوروی با اشاره به اینکه استراتژی آمریکا خشک کردن درخت هسته‌ای ایران است، گفت: ما وقتی نتوانیم به جای سانتریفیوژهای کهنه از سانتریفیوژهای نو استفاده کنیم و در همین حالت بمانیم، خود به خود و به شکل اتوماتیک‌وار بحث هسته‌ای ما در حالتی بین صنعتی و آزمایشگاهی قرار می‌گیرد و نمی‌توانیم از آن به خوبی بهره ببریم و آن را رها می‌سازیم.

نوبری محدود شدن غنی‌سازی را یکی دیگر از نقاط ضعف توافقنامه ژنو دانست و گفت: در حالی که ما 19 هزار سانتریفیوژ داریم، می‌خواهند آن را به 5 هزار تقلیل دهند و این فرآیند مناسبی را برای صنعت هسته‌ای کشور نمودار نمی‌سازد.

می‌خواهند درخت هسته‌ای ایران را خشک کنند

وی با اشاره به اینکه آمریکایی‌ها به دنبال این هستند که برنامه هسته‌ای ایران را خشک کنند، گفت: شنیده شده است در این اواخر آقای ظریف اعلام کرده‌اند که مجموعه انتقادات به توافقنامه را قبول داریم، ولی باید بپذیریم ما در چه شرایطی اینها را قبول کردیم.

سفیر سابق ایران در شوروی با بیان اینکه برخی می‌گویند معلوم نیست این توافقنامه است یا زیارت‌نامه یادآور شد: باید دعا کنیم، چون خود موافقتنامه چیزی به ما نمی‌دهد و غنی‌سازی و بحث آب سنگین اراک را که اگر در این لحظه متوقف کنیم به شکل آب سبک باقی می‌ماند، از وجود عمل قطعنامه‌ها و یا حتی محدود کردن تحقیقات هسته‌ای از چیزهایی است که ممکن است در این مسیر از دست بدهیم. بنابراین باید دعا کنیم که در متن نهایی توافقنامه، توافقنامه بهتری مورد رضایت طرفین قرار گیرد.

نوبری با اشاره به اینکه آمریکایی‌ها به دنبال خشک کردن درخت هسته‌ای ایران هستند و باید نشانه‌های آن را جست‌وجو کرد، افزود: قطعنامه اخیر پارلمان اروپا در مورد ایران یکی از محصولات و نشانه‌های خارجی ضعف توافقنامه ژنو است که به اروپایی‌ها اجازه داده است به این شکل واضح و روشن در امور داخلی ما تعرض کنند.

وی به حضورش در مناظره‌ای در هفته گذشته در یکی از دانشگاه‌های کشور اشاره کرد و گفت: موضوع این مناظره هسته‌ای، حق مسلم بود که در مقابل 2 موافق توافقنامه ژنو که یکی از آنها از اساتید حقوق همین دانشگاه بود، بحث‌هایی را مطرح کردیم و متأسفانه دیدم طرف‌های طرفدار موافقتنامه ژنو در حالی که باید به بندهای حقوقی این توافقنامه می‌پرداختند بحث اصل هسته‌ای را زیرسوال بردند و اینکه همه مشکلات کشور را به پذیرش اصل هسته‌ای شدن منوط می‌دانستند و این در حالی بود که ما باید درباره هزینه و فایده مذاکره و توافق انجام شده بحث می‌کردیم.

سفیر سابق ایران در شوروی افزود: برخی به دنبال این هستند که افکار عمومی را در داخل کشور آماده خشک شدن درخت هسته‌ای کنند.

نوبری با بیان اینکه پیشرفت ایران باید هدف همه ما قرار گیرد، گفت: همه گروه‌ها و جناح‌های حاضر در کشور وقتی نگاهشان برای ایران و حرکت آن به سمت پیشرفت باشد، به خود اجازه نمی‌دهند در مقاله‌هایشان آینده ایران را مانند عربستان و یا الگوی عربستان را الگویی برای ایران بدانند. این همان چیزی است که برخی با تئوریزه کردن استعمار در کشور حتی معتقدند مصدق نیز اشتباه کرد و اگر با انگلیسی‌ها کنار می‌آمد کودتا علیه او صورت نمی‌گرفت و این در حالی است که اید‌ه‌آلی که آنها و آمریکا برای ما دارند مانند عربستان است یعنی اینکه نفت را بفروشیم و به خدماتی دست یابیم.

وی با مخاطب قرار دادن دانشجویان گفت: کشور ما یک بیماری اصلی دارد و آن افراط و تفریط است و متأسفانه این بیماری در حوزه دیپلماسی هم وجود دارد. رادیکالیسم کشور در دولت گذشته یا وادادگی کشور در این توافقنامه هیچکدام درست نیست. آمریکایی‌ها با استفاده از این بیماری سعی می‌کنند در ما ولع ایجاد کنند و می‌گویند که پول در دست ماست و بعد آن را به شکل قطره‌چنانی به ما بدهند.

سفیر سابق ایران در شوروی ادامه داد: حتی اگر اسلام و دین و حزب را کنار بگذاریم و همه به بحث ملی فکر کنیم، می‌توانیم از این افراط و تفریط‌ها فاصله بگیریم.

نوبری با اشاره به اینکه بنیان هسته‌ای شدن را رژیم گذشته گذاشت، افزود: شاه که نه فردی انقلابی و نه تندرو بود، بعد از محاسبات انجام شده به این نتیجه رسید 60 سال بعد کشور در شرایطی قرار می‌گیرد که به یک انرژی دیگری در کنار نفت نیاز دارد، اما آنها این حق را به ایران ندادند و ایران خود برای رسیدن به آن دست به کار شد.

وی با اشاره به اینکه افراط و تفریط 2 روی یک سکه و مکمل یکدیگرند گفت: اینکه وادادگی در دانشگاه‌های ما توجیهی پیدا می‌کند، محصول افراط حاضر در گذشته است که رسالت دانشگاهی در شرایط حاضر باید رسیدن به پیشرفت کشور باشد.

سفیر سابق ایران در شوروی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه جنبش آزادی در جامعه ایران وقتی شروع شد که مردم دیدند قاجار منافع ملی آنها را به باد می‌دهد، گفت: بنابراین جنبش آزادی در ایران همزاد و متولد شده با جنبش استعماری است و به همین دلیل مشروطه راه افتاد. نه اینکه مقابل آن عده‌ای بایستند که پرچم ضداستعماری را برای به قدرت رسیدن در دست بگیرند. این نوع آزادی، آزادی متقلبانه مدل عربستانی است و آزادی اندیشه واقعی وقتی است که حتی اگر به ضرر ما باشد از آن پیروی کنیم.

نوبری در پایان سخنان خود با اشاره به دیدگاه رئیس رسانه ملی در سانسور انتقادات به توافقنامه ژنو از طریق رسانه ملی گفت: این رفتار رئیس رسانه ملی باعث خوشحالی اصلاح‌طلبان شد و این در حالی است که ما اگر اجازه دهیم منتقدان حرف خود را بزنند، قدرت چانه‌زنی کشور خود را در مذاکرات بالا می‌بریم.

  • موذن جامعه

نظرات  (۱)

امام خمینی (ره):
اگر بند بند استخوان هایمان را جدا سازند؛ اگر سرمان را بالای دار برند؛ اگر زنده زنده در شعله های آتشمان بسوزانند؛ اگر زن و فرزندان و هستیمان را در جلوی دیدگانمان به اسارت و غارت برند؛ هرگز امان نامه کفر و شرک را امضا نمی کنیم.

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی